IX Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy”

Po dwuletniej przerwie Związek Polaków na Litwie ponownie zaprosił Zespołu śpiewaczo-obrzędowy „POGÓRZANIE” z Bieździedzy, celem wzięcia udziału w IX Festynie Kultury PolskiejZnad Issy”. Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach oraz Dom Kultury „Sokół’ w Strzyżowie wspólnie zorganizowały wyjazd na Litwę. Gminę Kołaczyce reprezentował zespół Pogórzanie z Bieździedzy, Strzyżów – Kłosowanie, Baby Glinickie oraz zespół Barwy jesieni. Był to prawdziwy zajazd na Laudzie – nie pierwszy i na pewno nie ostatni, bowiem tradycją tych festynów jest właśnie taki masowy udział zaproszonych zespołów, jak też innych zaprzyjaźnionych kolektywów. Czterodniową wizytę pobytu na gościnnej ziemi litewskiej rozpoczęły obchody „100-lecia Czesława Miłosza”. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele Św. Trójcy w Wędziagole. Kolorowy orszak zespołów uczestniczących we Mszy św. przemaszerował do Domu Kultury w Wędziagole, gdzie odbyło się spotkanie literackie  poświęcone „100-leciu Czesława Miłosza” oraz występy orkiestr i kapel ludowych. Wędziagolskie piątkowe popołudnie rozbrzmiewały polską piosenką, skoczną i rytmiczną muzyką, gwarem 13 zespołów. A były to orkiestry dęte, mażoretki, zespoły ludowe pieśni i tańca, estradowe grupy, chóry.

Kolejny dzień pobytu zainaugurowany Mszą św. w piętnastowiecznym kościele pw. św. Jerzego (w którego murach widniejące tablice epitafijne w języku polskim świadczą o polskiej historii miasta) sznur autokarów wraz z uczestnikami przeniósł się na Stary Rynek miasta. Tu zebrane zespoły szykowały się do uroczystego przemarszu ulicami Kiejdan. W ramach festynu w Centrum Wielokulturowym mieszczącym się w budynku dawnej synagogi zostały otwarte dwie wystawy. Jedną z nich, poświęconą Wieszczowi, udostępniło Kiejdanom Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie, druga zaś – pt. „Światło za oknem” – przybyła z Węgorzewa. Jej autorka Anna Dąbrowska jest osobą niepełnosprawną i maluje swe obrazy posługując się nie rękoma, lecz ustami. Z Placu Starego Rynku zespoły przy dźwiękach orkiestr dętych z mażoretkami, ze sztandarami i godłami zespołów wyruszyły przez kiejdańską starówkę (trzecią co do wielkości na Litwie, pięknie odnowioną) i dalej ulicami miasta do Centrum Wielokulturowego, witani serdecznie przez turystów i nielicznych mieszkańców tego 30-tysięcznego cichego i schludnego miasta, którego największym wrogiem jest bezrobocie i ciągle wyludniająca je emigracja. Witająca gości prezes Kiejdańskiego Oddziału ZPL „Lauda” Irena Duchowska przedstawiła uczestników i gości IX Festynu Kultury Polskiej „Znad Issy”, wśród których był poseł na Sejm RL, prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz, I sekretarz wydziału konsularnego Ambasady RP w Wilnie Piotr Wdowiak, wicemer Kiejdan Nijole Naujokiene oraz burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko. Zabierający głos goście serdecznie witali uczestników i organizatorów tego pięknego święta. Po części oficjalnej przed licznie zgromadzoną publicznością, swoje kilkunastominutowe programy zaprezentowało 18 zaproszonych zespołów. Bardzo żywo reagująca publiczność gromkimi brawami nagradzała rozśpiewane i roztańczone zespoły, występujących w przepięknych ludowych strojach.

Sobotni koncert poprowadził Dominik Kuziniewicz – Wincuk, który kwiecistym, barwnym językiem zapowiadał poszczególnych wykonawców i o każdym doskonale przygotowanym zespole starał się powiedzieć chociaż kilka słów, by wszyscy nawzajem lepiej się poznali, bo przecież takie spotkania Rodaków, to świetna okazja do nowych przyjaźni i kontaktów. A wiadomo – przyjaźń buduje mosty, łączy ludzi i jest to we współczesnym świecie bardzo ważne.

Niedziela rozpoczęła się wspólną Mszą św. w kościele karmelitów w Kownie, po czym uczestnicy autokarami udali się na ostatni, pożegnalny koncert do Instytutu Ekonomiczno – Rolnego w Kownie. Podczas koncertu Pani prezes ZPL Irena Duchowska, ze łzami w oczach serdecznie dziękowała wszystkim uczestnikom festynu za przybycie oraz przepiękne występy, wręczając im pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty.

Serdeczna, wzruszająca atmosfera, panująca podczas ostatniego koncertu udzieliła się bardzo żywo reagującej publiczności i nie z jednego oka popłynęła łza… Pani Irena zapraszając wszystkich na jubileuszowy X Festyn Kultury PolskiejZnad Issy” w 2012r. wyraziła głęboką nadzieję, że spotkamy się ponownie, a zawiązane przyjaźnie będą trwale kontynuowane. Późne popołudnie poświęcone było zwiedzaniu kowieńskiej starówki oraz Pożajścia, gdzie część swojego życia spędził nasz wielki wieszcz narodowy – Adam Mickiewicz.

Poniedziałek, 13 czerwca grupa kołaczycko-strzyżowska poświęciła zwiedzaniu przepięknych zabytków Wilna. Zwiedzanie rozpoczęto pod Ostrą Bramą, po czym traktem królewskim przez starówkę udano się w kierunku zamku. Różnorodne style architektoniczne kościołów, cerkwi i zabytkowych kamieniczek oraz niepowtarzalny klimat wileńskiej starówki wywarł kolosalne wrażenie na uczestnikach.

Więc niestrudzonej organizatorce spotkań Rodaków na Laudzie – Irenie Duchowskiej – należą się gorące brawa i słowa szczerej podzięki.

IX Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy” - Zdjęcie #5577
IX Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy” - Zdjęcie #5578