« powrót

Wydarzenia kulturalne

 

     Choć mija już 80 lat od wybuchu II wojny światowej, wciąż budzi ona wiele emocji. Jej wstrząsające wydarzenia zapisały się na kartach historii nie tylko państwa polskiego. Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 uznawany jest za symbol jej rozpoczęcia. Bez wypowiedzenia wojny, niemieckie wojska uderzyły na Polskę na całej długości granicy, dzielącej te dwa państwa.

     Aby uczcić to tragiczne wydarzenie Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Jaśle, Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach oraz Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc przygotowali wystawę numizmatów i medali upamiętniających kampanię wrześniową 1939roku. Uroczystego otwarcia wystawy w Izbie Muzealnej w Kołaczycach dokonała dyrektor Ośrodka Kultury Ewa Piekarska, witając wszystkich przybyłych mieszkańców gminy Kołaczyce.

     Ciekawych informacji na temat zgromadzonych na wystawie numizmatów udzielił ich właściciel Pan Michał Wojdyła, będący jednocześnie członkiem PTN Oddział w Jaśle, jak również członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Kołaczyc.

 Piotr Nowiński którego pasją od lat jest zbieranie medali o tematyce historycznej przybliżył ich znaczenie i zaprezentował swoje medale dotyczące kampanii wrześniowej 39 roku.

     Obchody 80 rocznicy II wojny światowej uświetniła również wystawa plenerowa na Rynku w Kołaczycach przygotowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc i IPN Oddział w Rzeszowie zatytułowana „ Wieś Polska między dwoma totalitaryzmami 1939-1945”. Cel i ideę wystawy przybliżył członek Stowarzyszenia Wiesław Skałkowski.

     Eksponaty i fotografie spotkały się z dużym zainteresowaniem dorosłych jak również młodzieży i dzieci. W niedzielne popołudnie na wernisaż przybyły całe rodziny i  niezawodna 307 Kołaczycka Grunwaldzka Drużyna Harcerska WILKI im. Andrzeja Małkowskiego wraz z phm. Robertem Nowińskim. Radę Miejską reprezentował jej Przewodniczący Edward Zbylut. Środowisko Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Kołaczyce prezentował Prezes dh Józef Macek.

     Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w wernisażu i zapraszają do zwiedzania wystawy.      

 

 

Partnerzy