« powrót

Wydarzenia kulturalne

      W dniu 26.03.2019 roku Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach zorganizował trzecie Warsztaty Wielkanocne, w Domu Ludowym w Sieklówce.

      Obrzędowość wielkanocną rozpoczynały zwyczaje związane z niedzielą palmową, podczas której w kościele święcono palmy. Tradycyjne palmy wielkanocne robione są z gałązek wierzby, przystrojone suszonymi lub bibułkowymi kwiatkami, zielenią i tasiemkami. Kwitnące gałązki wierzby traktowano jako nosicielki życia, symbol płodności. 
Do najmłodszych specjalizacji ludowego dekorowania wnętrz do dziś należą wykonane z różnokolorowej bibuły lub krepiny  – sztuczne kwiaty, rozpowszechnione dopiero w XX wieku.Kwiaty wykonane z bibuły, krepiny tak samo jak wycinanka, wyróżniają się bogactwem pełnym rozmachu kompozycji, żywą kolorystyką, nadzwyczaj starannym wykonaniem i wyszukanym zestawieniem barw. Uczestniczki warsztatów własnoręcznie stworzyły piękne ozdoby wielkanocne wkładając w pracę ogrom cierpliwości i serca, więc powstałe dzieła są oryginalne i niepowtarzalne, co można zobaczyć na zdjęciach.

      Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w Warsztatach Wielkanocnych oraz członkiniom KGW Sieklówka za pomoc w organizacji warsztatów.

           

Marzena Knap

Komentarze

nick:

Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy.
Redakcja ma prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które zawierają wulgaryzmy i obrażają osoby trzecie. Komentarz zostanie dodany po akceptacji moderatora.

:)
:]
:(
:D
Cool
Uśmiech
:|
;P
:<
:o
Love
;)
Co?
:/
:P
:[
Ziew
:*
Tak
Nie
Brak komentarzy

Partnerzy