« powrót

Wydarzenia kulturalne

    Dnia 05.05.2019r. Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach zorganizował wyjazd oddziału Kosynierów z Bieździedzy na XVI Ogólnopolską i XXVII Podkarpacką Paradę Straży Wielkanocnych „TURKI 2019”.

    Wzięło w niej udział 37 grup Turków z całej Polski, wśród nich byli kosynierzy i Rzymianie, oraz 11 orkiestr dętych. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w trzech kościołach - w Dębicy-Latoszynie, Pustkowie-Osiedlu i Brzeźnicy. Prezentacja grup i pokazy musztry paradnej mimo deszczu odbyły się na terenie obiektu sportowego MULKS w Pustyni. Organizatorem parady była gmina Dębica. W fantazyjnych, a nawet orientalnych strojach pełnią straż przy grobie Pańskim. Dziś zjechali się z całej Polski do Pustyni.

    Tradycja zaciągania straży honorowej przy grobie Pańskim przez Turków jest popularna w wielu miejscowościach położonych na Podkarpaciu. Jedyna taka formacja w diecezji tarnowskiej znajduje się w Dębicy-Latoszynie.

    Skąd Turki? Legenda głosi, że wracający z bitwy pod Wiedniem i pod Parkanami w zdobycznych mundurach żołnierze Jana III Sobieskiego dotarli do Polski w Wielki Piątek 1684 roku. Od razu udali się do kościoła, aby podziękować Bogu za szczęśliwy powrót do domu i zaciągnęli wartę przy grobie Pańskim. Ta tradycja jest pielęgnowana do dziś.

    Do Dębicy-Latoszyna dotarła za sprawą Stanisława Chmury, mieszkającego niedaleko kościoła, a pochodzącego z Gniewczyny Łańcuckiej koło Przeworska. Pomysłowi przyklasnął ówczesny proboszcz śp. ks. prał. Kazimierz Dominiak. I tak pierwszą straż grobową Turków uformowano w tej parafii w 1992 roku.

    W fantazyjnych, a nawet orientalnych strojach z naszytymi na mundur pomponami, kolorowymi frędzlami, epoletami (naramiennikami) i sznurami oraz wysokimi ozdobionymi pióropuszem i kwiatami czapkami zwracają uwagę już samym ubiorem. Do Pustyni wraz z Turkami przyjechali także Rzymianie z Brzezin, a nawet kosynierzy z Bieździedzy. Mocny ośrodek Turków w Polsce znajduje się w trzech Grodziskach. Jest tam kilka "tureckich" oddziałów.

 

Plakat

Partnerzy