« powrót

Wydarzenia kulturalne

W sobotni wieczór 22 września  w Klubie Gminnego Ośrodka Kultury w Sowinie odbyło się spotkanie promocyjne książki „Sowinianie. Korzenie nazwisk rodowych”. Autorem jest Stanisław Żmuda, komandor w st. spocz. urodzony w Sowinie mówiący sam o sobie – „…Sowiniok z krwi i kości…”. Od wielu lat z determinacją realizuje projekt, który nazwał „ Sowinopedia” (Encyklopedia wiedzy o Sowinie) : cz.1 – „Sowina Podkarpacka. Zarys dziejów” cz.2 – „Sowinianie. Korzenie nazwisk rodowych” cz.3 – „Gdy Bogiem był Dąb. Jak Sowa zakończył wędrówkę ludów w Sowinie” ( w trakcie opracowana).

Analiza korzeni rodów  była dużym wyzwaniem dla autora, jak sam wspomina „…nauczyłem się genealogii przez bez mała 10 lat”. Wyodrębnienie informacji ustalającej, kto w danym rodzie był założycielem, nie było łatwe z uwagi na „wymieranie” pamięci wraz z jej nosicielami. Wielokrotne wizyty we wsi (autor mieszka w Kołobrzegu) były dla jej mieszkańców sygnałem, że „Sowiniok” poszukuje, drąży, dopytuje, notuje i fotografuje. A wszystko z nieprawdopodobnym optymizmem, pomimo wieku i zdrowia „nadszarpniętego” długoletnią służbą w Marynarce Wojennej. Uwieńczeniem pracy, tego wiejskiego historyka, genealoga pozostanie kompendium wiedzy  o tutejszych rodach tych, najliczniejszych (np.  Lechwarowie, Stasiowscy, Lejkowscy, Kopciowie, etc.) i tych, które przez dopiero zawarte nowe związki małżeńskie w niedawno powstałej parafii zaczęły zapuszczać korzenie.

W spotkaniu oprócz licznie przybyłych mieszkańców Sowiny, wzięła udział Senator RP Alicja Zając, Poseł RP Bogdan Rzońca, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając, Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha, Sekretarz Gminy Kołaczyce Marta Baran, Proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sowinie Ksiądz Marek Płaziński, Ksiądz Adam Lechwar pochodzący z Sowiny, a obecnie sprawujący probostwo w bieszczadzkiej parafii Olchowa  oraz Radni Gminy Kołaczyce.

Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha wręczyła Stanisławowi Żmudzie pamiątkowy grawerton, dziękując jednocześnie za wkład w rozwój regionalizmu i promocję Sowiny .

Dyrektor GOK Kołaczyce Ewa Piekarska składa serdeczne podziękowania wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji spotkania.    

Partnerzy