« powrót

Wydarzenia kulturalne

      7 października  2017 r. odbył się  Rajd Pieszy  „Ocalić od zapomnienie” na terenie gminy Kołaczyce. Organizatorem Rajdu była  Komenda Hufca ZHP w Jaśle oraz 307 Kołaczycka Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Wilki” im. Andrzeja Małkowskiego wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kołaczycach. Celem tego przedsięwzięcia była popularyzacja turystyki pieszej, zapoznanie z walorami przyrodniczymi i historią naszej gminy, integracja uczestników marszu oraz wyrabianie kondycji i sprawdzenie swoich możliwości.

      Na starcie pojawiło się ponad 60 uczestników -  trasa rajdu wiodła przez malownicze zakątki naszej Małej Ojczyzny. Wyruszyliśmy od ruin dworu w Bieździadce. Następnie uczestnicy udali się na  cmentarz wojenny nr 40. Stamtąd trasa  wiodła pod kościół parafialny w Bieździedzy, gdzie czekał na nich w paradnym stroju członek tutejszego oddziału Kosynierów pan Krzysztof Fuczek. Kosynier zapoznał ich z historia oddziału oraz  legendami dotyczącymi miejscowości. 
Po chwilowym odpoczynku uczestnicy rajdu udali sie do dworu Romerów. Tam mieli możliwość spotkania się z członkami Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego „Pogórzanie z Bieździedzy“: panią Ewą Suchodolską – Strach oraz panem Janem Fuczkiem. Przedstawili oni krótki rys historyczny dotyczący powstania zespołu, opisali strój ludowy i ku wielkiej radości zebranych zaprosili ich do wspólnego zaśpiewania kilku piosenek. Dzieje dworu Romerów oraz  losy jego mieszkańców przybliżył jego aktualny właściciel pan Ryszard Żmigrodzki.  Ostatnim punktem Rajdu było uroczyste nagrodzenie wszystkich uczestników pamiątkowymi plakietkami i dyplomami.

      Gratulacje i nagrody wręczyli w imieniu Pani Burmistrz phm. Robert Nowiński i pwd. Wojciech Zajdel instruktorzy Hufca ZHP Jasło. Organizatorzy pragną gorącą podziękować  Sekretarz Gminy pani Marcie Baran i Dyrektor GOK-u pani Ewie Piekarskiej za okazaną pomoc i wsparcie oraz wszystkim osobom które przyczyniły się do przeprowadzania tego przedsięwzięcia.

         Z wyrazami szacunku organiztor. 

 

Plakat

Partnerzy