« powrót

Wydarzenia kulturalne

W ramach „LATA Z KULTURĄ POWIATU JASIELSKIEGO” w dniu 15 sierpnia odbyły się Dożynki Powiatowe w Kołaczycach. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Parafialnym p.w. Św. Anny, którą odprawił Diecezjalny Duszpasterz Rolników, Kustosz Sanktuarium w Tarnowcu Ks. Jerzy Uchman, w koncelebrze brali udział również: Dziekan Dekanatu Brzosteckiego Ks. Edward Pasionek, Proboszcz Parafii p.w. Św. Trójcy w Bieździedzy Ks. Władysław Depa, Proboszcz Parafii p.w. Św. Stanisława Biskupa w Sieklówce Ks. Czesław Rzeszut oraz Proboszcz Parafii p.w. Św. Anny w Kołaczycach Ks. Prałat Jan Sabat. Oprawę liturgiczną uświetnił chór ZORZA z Kołaczyc działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kołaczycach. Homilię skierowaną do rolników w podziękowaniu za ich trud wygłosił Ks. Jerzy Uchman. Po Mszy św. wszystkie delegacje dożynkowe i zaproszeni goście udali się barwnym korowodem na Stadion Sportowy Ostoja. Korowód dożynkowy prowadziła kapela Trzcinicoki z Trzcinicy. Oficjalnie rozpoczęli dożynki i przywitali gości, Gospodarze Dożynek – Starosta Jasielski Tadeusz Gorgosz i Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha. Podziękowania pod adresem rolników skierowała również Senator RP Alicja Zając, Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca i Marszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska. Wśród zaproszonych gości byli również członkowie Rady Powiatu Jasielskiego, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Jaśle, WKU w Jaśle, radni Rady Miejskiej w Kołaczycach, kierownicy jednostek organizacyjnych z terenu Gminy Kołaczyce, sołtysi, prezesi i komendanci OSP z terenu Gminy oraz dyrektorzy szkół. Kapela obrzędowa Pogórzanie z Bieździedzy zaprezentowała publiczności tradycyjny obrzęd dożynkowy po czym przekazano na ręce Pani Burmistrz i Pana Starosty bochen chleba, który został podzielony między zgromadzoną publiczność.

Kolejnym punktem programu była prezentacja wieńcy dożynkowych przez poszczególne delegacje. Wieńce dożynkowe wykonane były z kłosów i ziarn zboż, ziół            i kwiatów. Twórcy wieńców wykazali się dużym kunsztem artystycznym i pracowitością.    

Podczas części artystycznej wystąpiły zespoły z Węgier z miejscowości Tarcal i Cigand z prywatnej szkoły tańca Pana Dr Miklosza Muchy prezentując barwne i skoczne tańce oraz przyśpiewki węgierskie. Taniec towarzyski prezentował zespół z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, choreografię do występów przygotował Pan Adam Berkowicz. Dodatkową atrakcją był plac zabaw dla dzieci w każdym wieku od 0-100 lat „EKOLANDIA z Kreatywką”. Grupa EKO-MANIAKÓW  poprzez gry, opowieści, doświadczenia, konkursy, pokazy i wspólną zabawę przybliżyli uczestnikom najważniejsze zagadnienia z ekologii. Gościem specjalnym EKOLANDII był Brazylijczyk Paulo Bom Fim, wraz z grupą Gingando Sempre zaprezentował najbardziej charakterystyczną sztukę kultury z Brazylii, którą jest Capoeira.Firma GAZ-SYSTEM przygotowała stoisko promocyjne swojej firmy, na którym animatorzy przeprowadzili różne zabawy i gry dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na zakończenie zaprezentowała się kapela Trzcinicoki z Trzcinicy w tradycyjnym pogórzańskim repertuarze.

W godzinach wieczornych wystąpiły Gwiazdy wieczoru Mateusz Mijal i Czadoman. Blok artystyczny zakończył barwny ekspresywny, bardzo widowiskowy pokaz sztucznych ogni przygotowany przez Firmę TRIPLEXIS z Jasła. Tradycyjnie imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem „LIVE BAND”.

Partnerem „LATA Z KULTURĄN POWIATU JASIELSKIEGO” była Grupa  LOTOS Infrastruktura S.A.

Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji oraz sprawnego przeprowadzenia imprezy.

Partnerzy