« powrót

Wydarzenia kulturalne

      W kalendarzu kościelnym 15 sierpnia to święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularne zwane też świętem Matki Bożej Zielnej. W tym dniu rolnicy dziękują za zebrane plony i święcą w kościołach wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, ziół i innych płodów rolnych. Tradycyjnie w tym dniu w Kołaczycach odbyły się Dożynki Gminne.

      W każdej parafii na terenie Gminy Kołaczyce  podczas uroczystych Mszy Św. święcone były wieńce dożynkowe. O godzinie 1500 delegacje dożynkowe spotkały się na stadionie Ostoja, gdzie odbyły się Dożynki Gminne. Tradycyjny obrzęd dożynkowy przedstawili licznie zgromadzonym widzom – członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Bieździedzkiej – „Pogórzanie” z Bieździedzy. Następnie Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha podziękowała rolnikom za ich trud i pracę. Ciepłe słowa pod adresem rolników skierowała także Senator RP Alicja Zając i Poseł RP Bogdan Rzońca. Podczas uroczystości Pani Burmistrz tradycyjnie pokroiła chleb i poczęstowała gości zebranych na widowni.

      Wieńce dożynkowe prezentowały się pięknie i okazale – wykonane ze wszystkich rodzajów zbóż, ziół, kwiatów i owoców zachwycały pomysłowością, kunsztem wykonania oraz bogatą paletą barw. Przedstawiciele delegacji dożynkowych z rąk Pani Burmistrz otrzymali pamiątkowe deski i dyplomy w uznaniu za trud i pracę włożoną w przygotowanie wieńców.

      W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli licznie zaproszeni goście: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie Paweł Filipek, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle Andrzej Przebięda, Zastępca Komendanta PSP w Jaśle Bogdan Ziemba, Komendant WKU w Jaśle Andrzej Nykiel, Ks. Proboszcz Jan Sabat, Ks. Proboszcz Władysław Depa, Ks. Prałat Emil Midura, Ks. Gerard  Stanula Wójt Gminy Tarnowiec Jan Czubik, Delegacja Samorządowców z Gminy Tyszowce oraz Delegacja Szkoły Tańca z Sárospataku, Przedstawiciele Jednostek Samorządowych i Stowarzyszeń Gminy Kołaczyce oraz Radni i Sołtysi z terenu gminy.

      Występy artystyczne rozpoczęła kapela „Pogórzanie” z Bieździedzy prezentując piękne piosenki i przyśpiewki ludowe. Kolejną artystyczną atrakcją był występ węgierskiego zespołu Pieśni i Tańca z Sárospataku, który przedstawił publiczności skoczne tańce, przyśpiewki regionalne oraz wspaniałe węgierskie stroje ludowe. Zespół „Dominanta” z Gminy Tyszowce zaprezentował się we wspaniałym koncercie pieśni ludowych swojego regionu.

      Kolejnym punktem programu był występ naszego rodaka Marcina Rąpały -„Rompey” wraz z zespołem. Podczas energetycznego koncertu artysta  tradycyjnie rozdawał publiczności swoją najnowszą płytę oraz organizował taneczne konkursy.

      Kulminacyjnym punktem wieczoru był koncert „SŁAWOMIRA”, który wystąpił wraz ze swoim zespołem „Trzymamy się Zapały”. Artysta rozśpiewał i roztańczył bardzo licznie zebraną publiczność. Kołaczyckie Błonia jeszcze nigdy nie gościły takiej ilości widzów. Zainteresowanie koncertem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów, ale i również samego artysty o czym świadczy jego wpis na portalu społecznościowym: „Miały być Dożynki, a wyszło Wembley. Kołaczyce dziękujemy Wam.” Artyście tak spodobały się nasze strony, że na drugi dzień rozpoczął kręcenie nowego teledysku w malowniczych plenerach naszej okolicy. Po koncercie artysta rozdał mnóstwo autografów, pozował do zdjęć. Zainteresowanie fanów było tak duże, że brakło płyt i koszulek z wizerunkiem „SŁAWOMIRA”.

      Wieczorną zabawę ogrodową poprowadził zespół „Live Band” z Bieździedzy. Młodzi wykonawcy do późnych godzin bawili publiczność na zabawie ogrodowej wykonując największe przeboje taneczne.

      Podczas Dożynek Gminnych najmłodsi bawili się świetnie w wesołym miasteczku, które przygotowało mnóstwo atrakcji, łącznie z kinem objazdowym 7D. Dla spragnionych i głodnych poczęstunek oferowały stoiska gastronomiczne.

    ORGANIZATORZY  DZIĘKUJĄ  SERDECZNIE  WSZYSTKIM UCZESTNIKOM  LICZNIE  PRZYBYŁYM  NA  KONCERTY,  ZA  STWORZENIE  NIEPOWTARZALNEJ  I  FANTASTYCZNEJ  ATMOSFERY  ORAZ ZA BEZPIECZNĄ  I  KULTURALNĄ  ZABAWĘ.

Organizatorzy dziękują również funkcjonariuszom policji, służbom porządkowym i medycznym  za zaangażowanie i pomoc w sprawnym i bezpiecznym przeprowadzeniu imprezy.

Organizatorzy dziękują sponsorom za pomoc i okazane serce w organizacji Dożynek Gminnych, a są to:

 •       „Geonet” – Andrzej Mamroł

•        Radny Rady Miejskiej w Kołaczycach – Andrzej Maziarz

•        Radny Rady Miejskiej w Kołaczycach – Piotr Dziędzioł

•        BS Kołaczyce

•        Firma „Żelbud” Kołaczyce – Tomasz Wojdyła, Paweł Leśniak

•        Masarnia „Dobrucowa” – Mateusz Hap, Monika Polak, Małgorzata Hap

•        iTV Południe – Iwona Matysik

•        Zakład Cukierniczy – Marcin Janik

•        Sklep Tkaniny – Krystyna Mamroł

•        Agencja PZU Kołaczyce – Elżbieta Matyjasz

•        Piekarnia Kołacz – Krzysztof Czech

Partnerzy