Dożynki Gminne 2015

Dożynki Gminne 2015 - Zdjęcie #16996

    Dożynki to czas dziękowania za plony, za szczęśliwe zbiory, to czas świętowania. 15.08.2015 r. w Kołaczycach odbyły się „ Dożynki Gminne” zorganizowane przez Samorząd lokalny oraz GOK w Kołaczycach.

      Podczas  Mszy św. odprawionej na kołaczyckich błoniach celebrowanej przez ks. Dziekana Edwarda Pasionka, ks. Prałata Jana Sabata, ks. Proboszcza Władysława Depę i ks. Proboszcza Czesława Rzeszuta- który wygłosił homilię- rolnicy, mieszkańcy oraz samorządowcy miasta i gminy dziękowali za szczęśliwe zakończenie żniw. 

Barwne delegacje dożynkowe wraz z przepięknymi wieńcami,  powitała  Burmistrz Małgorzata Salacha.

 Wieńce dożynkowe przygotowane zostały przez:

  1. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bieździedzkiej
  2. Miejskie Koło Gospodyń z Kołaczyc,
  3. Stowarzyszenie Kosynierów z Bieździedzy
  4. Sołectwo Nawsie Kołaczyckie
  5. Koło Gospodyń Wiejskich z Bieździadki
  6. Koło Gospodyń Wiejskich z Sieklówki
  7. Koło Gospodyń Wiejskich z Sowiny
  8. Sołectwo Lublica
  9. Ochotniczą Straż Pożarną z Lublicy
  10. Młodzieżowy Klub z Nawsia Kołaczyckiego

      Wieńce dożynkowe prezentowały się pięknie i okazale – wykonane ze zbóż, ziół, kwiatów i owoców zachwyciły pomysłowością, kunsztem wykonania oraz bogatą paletą barw. Przedstawiciele delegacji dożynkowych z rąk Pani Burmistrz otrzymali dyplomy i okolicznościowe upominki” - w uznaniu za trud i pracę włożoną w przygotowanie wieńców.

      Tradycyjny obrzęd dożynkowy przedstawili licznie zgromadzonym widzom – Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Bieździedzkiej „ Pogórzanie” z Bieździedzy i kapela Tarnowcoki z Tarnowca. Gospodarze Dożynek wręczyli Burmistrz Małgorzacie  Salacha symboliczny bochen chleba, który rozkroiła i dzieliła pomiędzy gości  i mieszkańców, życząc wszystkim, aby tego chleba powszedniego nikomu nie zabrakło.

      Podczas uroczystości obecni byli znamienici goście:, senator RP  Alicja Zając, poseł RP  Bogdan Rzońca,  starosta jasielski  Franciszek Miśkowicz,  zastępca komendanta powiatowego państwowej straży pożarnej w Jaśle bryg. Bogdan Ziemba,  komendant powiatowej policji w Jaśle . insp. Paweł Filipek , ks. Gerard Stanula, Jacek Hap -kierownik Biura Powiatowego ARIMR, w Jaśle,  powiatowy inspektor sanitarny w Jaśle lek. Med. Dariusz Pomprowicz, wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak oraz radni powiatowi i gminni, sołtysi i licznie zebrani mieszkańcy. W imieniu radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusza Sobieraja, okolicznościowy list skierowany do rolników z powiatu jasielskiego odczytałMarek Sroka.

      W dalszej części dożynek odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej pod batutą Pana Antoniego Janaszewskiego. Orkiestra dęta przebywała w Kołaczycach kilka dni, umilając czas mieszkańcom swoim graniem na rynku oraz w kościele podczas mszy świętych.

      Biesiada pod wspólnym namiotem ze śpiewem, a nawet tańcami trwała do późna.

      Na zakończenie zespół „Korso” przygrywał wszystkim do tańca na zabawie pod gwiazdami. O zmierzchu wszyscy zebrani mogli podziwiać pokaz sztucznych ogni przygotowany przez firmę Triplex.

      Przy takim zaangażowaniu społeczności wiejskich tradycja, stare obyczaje oraz słowa pieśni „ Plon niesiemy plon” nie zaginą.

      Urząd Miejski oraz GOK w Kołaczycach serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli  w przygotowaniu oraz sprawnym przebiegu Dożynek Gminnych.

 

FOTO RELACJA

Partnerzy: