« powrót

Wydarzenia kulturalne

„Droga do zbawienia nie jest wyścigiem z innymi, kto pierwszy dopadnie drzwi, kto się przepchnie łokciami, by wyprzedzić innych. Do zbawienia idziemy razem, jako wspólnota” – mówił podczas Dożynek Diecezjalnych biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Już o godz. 11.00 plac przed znajdującą się w Parku Papieskim sceną wypełnili rolnicy z parafii diecezji rzeszowskiej. W sumie zarejestrowano 73 delegacje z 89 wieńcami. Powiat jasielski i gminę Kołaczyce reprezentowali Kosynierzy z Bieździedzy, którzy  co dwa lata samodzielnie wykonują tradycyjny wieniec dożynkowy.

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli infułaci: ks. Stanisław Macks. Wiesław Szurek oraz ponad dwudziestu księży. Razem z nimi modlili się przedstawiciele Kapituły Katedralnej.

Dziękując rolnikom, ogrodnikom, sadownikom i pszczelarzom  za obecność, trud i pracę biskup rzeszowski mówił o Bożej Opatrzności. „Chrześcijański, religijny wymiar dożynek, to uświadomienie sobie, że ludzkie możliwości czynienia sobie ziemi poddanej muszą uwzględniać czynniki, które nie są w naszym ręku, wymykają się naszej wiedzy i władzy. Prawda o Bożej Opatrzności przypomina, że to Bóg rządzi światem i to Ona ustanawia prawa i mechanizmy jego funkcjonowania. Dożynki to święto dziękczynienia i radości, w którego centrum znajduje się osoba łaskawego Boga, któremu należy się cześć, wdzięczności i uwielbienie” – powiedział kaznodzieja.

W długiej procesji z darami do ołtarza podeszły delegacje wszystkich obecnych parafii przynosząc chleby, wino, miód i owoce. Na zakończenie liturgii biskup Wątroba pobłogosławił przyniesione płody ziemi.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczycach składa serdeczne podziękowania KOSYNIEROM z Bieździedzy za poświęcony czas i godne reprezentowanie Gminy Kołaczyce zarówno na Dożynkach Powiatowych w Nienaszowie i Dożynkach Diecezjalnych w Rzeszowie.

Partnerzy