« powrót

Wydarzenia kulturalne

      W dniu 12 kwietnia 2019 r. w Kołaczycach uczczono 79. Rocznicę Mordu Katyńskiego i Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

      Uroczystość upamiętniła śmierć tysięcy Polaków, którzy w kwietniu 1940 roku zginęli z rąk radzieckiej policji politycznej NKWD. 13 kwietnia uznaje się za oficjalną datę ujawnienia zbrodni - w 1943 roku radio Berlin nadało informację o wykryciu masowych grobów Polaków.

      Obchody 79. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej uświetnili: Burmistrz Kołaczyc Stanisław Żygłowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Edward Zbylut wraz z Radnymi, Sekretarz Gminy Kołaczyce Marta Baran, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach Pan Antoni Salacha wraz z nauczycielami i uczniami. W uroczystościach wzięła udział Strzelcy z jednostki strzeleckiej 2094 z Kołaczyc, klasa mundurowa z LO Kołaczyce, 307 Kołaczycka Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Wilki” im. Andrzeja Małkowskiego wraz z druhem drużynowym phm. Robertem Nowińskim.

      Odśpiewano Hymn Państwowy, następnie Pan Burmistrz Stanisław Żygłowicz w kilku słowach  oddał hołd pomordowanym w Katyniu. Uroczysty Apel Poległych poprowadził sekcyjny Piotr Pocica z Jednostki Strzeleckiej 2094 z Kołaczyc. 

      Wieńce i wiązanki kwiatów pod Obeliskiem złożyły delegacje: w imieniu Posła RP Bogdana Rzońcy, kwiaty złożył Przewodniczący Gminnego Komitetu PiS Jan Kutyna, delegacja Urzędu i Miasta Kołaczyce na czele z Panem Burmistrzem Stanisławem Żygłowiczem i Sekretarz Panią Martą Baran, delegacja Rady i Urzędu Gminy Kołaczyce z Przewodniczącym Edwardem Zbylutem wraz z Radnymi, delegacja Gminnego Komitetu PiS.

      Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach i Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w uroczystościach.

 

Marzena Knap

Partnerzy