Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych

Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych,

który odbył się pod hasłem:

„NIECH TRADYCJA SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

PRZETRWA POKOLENIA!”

              Nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest szopka betlejemska, dlatego Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bieździedzy wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kołaczycach kultywują tę piękną tradycję, organizując konkurs adresowany do przedstawicieli starszego i młodszego pokolenia. Mogły w nim bowiem wziąć udział dwie osoby – rodzinny zespół (np. dziadek i wnuczek), tworząc pracę konkursową uwzględniającą akcenty i elementy tradycji regionalnej oraz rodzinnej. Organizatorzy chcieli w ten sposób nie tylko zachęcić do podtrzymania pięknej tradycji wykonywania szopek, ale również stworzyć okazję do budowania więzi międzypokoleniowych i rodzinnych; utrwalania chrześcijańskiej wymowy świątecznych zwyczajów, jak również dać możliwość szerszej prezentacji  talentów twórczych mieszkańców gminy Kołaczyce.

             Jury w składzie: Ewa Kusiak (instruktor plastyki w Jasielskim Domu Kultury), Dariusz Tęcza (nauczyciel fotografii w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle,) oraz  Marian Gilarski (zawodowy fotograf z Kołaczyc) spośród 24 szopek zgłoszonych do konkursu wybrało trzy prace, doceniając ręczne wykonanie postaci szopki; ciekawe kompozycje i wprowadzenie oryginalnych materiałów konstrukcyjnych. Jedna z nagrodzonych szopek zwróciła także uwagę jury wprowadzeniem elementu tradycji regionalnej (postać kosyniera z Bieździedzy!). I tak oto:

I miejsce  zdobyli: Krzysztof Kaleta (uczeń ZSPiG w Kołaczycach) i jego mama- p. Małgorzata Kaleta z Kołaczyc

II miejsce przyznano rodzeństwu z Bieździedzy: Michałowi Hendzel iEdycie Hendzel (ucz. ZSPiG w Bieździedzy)

III miejsce uzyskali: Rafał Fundakowski (ucz. ZSPiG w Bieździedzy) wraz z mamą- p. Joanną Fundakowską z Bieździedzy.

III miejsce

III miejsce

II miejsce

II miejsce

I miejsce

I miejsce

Inne prace konkursowe - również zasługujące na uwagę i docenienie- pochodziły z Lublicy, Sieklówki i Kołaczyc. Wszyscy konstruktorzy szopek otrzymają dyplomy i upominek od organizatorów, a laureatów konkursu zapraszamy na uroczysty odbiór dyplomów i nagród 29 stycznia 2011 roku o godz. 14.00 do Domu Ludowego w Bieździedzy. Odbędzie się wówczas Międzypokoleniowa Biesiada Regionalna, w czasie której nastąpi podsumowanie konkursu.

                Wszystkich zainteresowanych informujemy, że wystawa pokonkursowa szopek potrwa od 29 stycznia do 4 lutego br. w Domu Ludowym w Bieździedzy, a następnie zostanie przeniesiona do sali bankietowej GOK w Kołaczycach.

                Pomysłodawca konkursu i jego koordynator - Agata Ochałek- Skałba (polonistka ZSPiG w Bieździedzy) dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu za przygotowanie prac konkursowych.

Partnerzy: